PCX1E820MCL6GS
Mfr.Part #
PCX1E820MCL6GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V SMD
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Published :
2009
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Lead Diameter :
1.1 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
82µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
3.2mm
Ripple Current :
1.9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
PCX
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Type :
Polymer
Leakage Current :
410µA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
PCB, Surface Mount
Height :
10mm
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
8mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage :
25V
Datasheets
PCX1E820MCL6GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1E820MCL6GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, PCX1E820MCL6GS pinout, PCX1E820MCL6GS datasheet PDF, PCX1E820MCL6GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1E820MCL6GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCX1E820MCL6GS
82μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 30mOhm PCX Surface Mount Polymer General Purpose