NTMFS6H800NT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTMFS6H800NT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 80V 28A/203A 5DFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
85nC @ 10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 200W Tc
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.1m Ω @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 330μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5530pF @ 40V
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
28A Ta 203A Tc
Datasheets
NTMFS6H800NT1G
onsemi NTMFS6H800NT1G
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.1m Ω @ 50A, 10V ±20V 5530pF @ 40V 85nC @ 10V 80V 8-PowerTDFN, 5 Leads