NTMFS3D2N10MDT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTMFS3D2N10MDT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet
Download
Description
PTNG 100V LOW Q3.2MOHM N-FET, HE
Stock
363
In Stock :
363
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Number of Channels :
1 Channel
Product :
MOSFET
Brand :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
71.3 nC @ 10 V
Channel Mode :
Enhancement
Series :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19A (Ta), 142A (Tc)
Channel Type :
N Channel
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
MOSFET
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Supplier Device Package :
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Continuous Drain Current Id :
142A
Package :
Cut Tape (CT)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 316μA
Product Type :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3900 pF @ 50 V
FET Feature :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Transistor Polarity :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5mOhm @ 50A, 10V
Qualification :
Power Dissipation (Max) :
2.8W (Ta), 155W (Tc)
Power Dissipation :
155W
Subcategory :
MOSFETs
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NTMFS3D2N10MDT1G
N-Channel 3.5mOhm @ 50A, 10V ±20V 3900 pF @ 50 V 71.3 nC @ 10 V 100 V 8-PowerTDFN, 5 Leads
NTMFS3D2N10MDT1G Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 3900 pF @ 50 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 100 V drain to source voltage (Vdss).
NTMFS3D2N10MDT1G Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)