NSP500JB-8R2
Mfr.Part #
NSP500JB-8R2
Description
RES 8.2 OHM 5% 5W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
8.2Ohm
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Power (Watts) :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
NSP500JB-8R2
FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, 5W, Wirewound,