NSP500JB-5R6
Mfr.Part #
NSP500JB-5R6
Description
RES 5.6 OHM 5% 5W AXIAL
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
5.6Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
5W
Datasheets
NSP500JB-5R6
FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, 5W, Wirewound,