NSP500JB-4R3
Mfr.Part #
NSP500JB-4R3
Description
RES 4.3 OHM 5% 5W AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistance :
4.3Ohm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Power (Watts) :
5W
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
NSP500JB-4R3
FIXED RESISTOR, 4.3Ohm, 5W, Wirewound,