NSP500JB-2R7
Mfr.Part #
NSP500JB-2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 5W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.7Ohm
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Datasheets
NSP500JB-2R7
FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, 5W, Wirewound,