NSP500JB-12R
Mfr.Part #
NSP500JB-12R
Description
RES 12 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance :
12Ohm
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Power (Watts) :
5W
Datasheets
NSP500JB-12R
FIXED RESISTOR, 12Ohm, 5W, Wirewound,