NSP500JB-0R91
Mfr.Part #
NSP500JB-0R91
Description
RES 0.91 OHM 5% 5W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
910mOhm
Power (Watts) :
5W
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
NSP500JB-0R91
FIXED RESISTOR, 910mOhm, 5W, Wirewound,