NSP500JB-0R75
Mfr.Part #
NSP500JB-0R75
Description
RES 0.75 OHM 5% 5W AXIAL
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistance :
750mOhm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Power (Watts) :
5W
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
NSP500JB-0R75
FIXED RESISTOR, 750mOhm, 5W, Wirewound,