NSP500JB-0R62
Mfr.Part #
NSP500JB-0R62
Description
RES 0.62 OHM 5% 5W AXIAL
Power (Watts) :
5W
Size Code :
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Resistance :
620mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Datasheets
NSP500JB-0R62
FIXED RESISTOR, 620mOhm, 5W, Wirewound,