NSP500JB-0R56
Mfr.Part #
NSP500JB-0R56
Description
RES 0.56 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance :
560mOhm
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
5W
Size Code :
Datasheets
NSP500JB-0R56
FIXED RESISTOR, 560mOhm, 5W, Wirewound,