NSP500JB-0R47
Mfr.Part #
NSP500JB-0R47
Description
RES 0.47 OHM 5% 5W AXIAL
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
470mOhm
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Working Voltage :
350V
Size Code :
Power (Watts) :
5W
Datasheets
NSP500JB-0R47
FIXED RESISTOR, 470mOhm, 5W, Wirewound,