NP30N04QUK-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP30N04QUK-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-PowerLDFN
Datasheet
Download
Description
POWER TRS2 AUTOMOTIVE MOS 8P HSO
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Product Status :
Active
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
FET Feature :
Standard
Technology :
Si
Length :
5.4 mm
Series :
Automotive, AEC-Q101
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41nC @ 10V
Pin Count :
8
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8mOhm @ 15A, 10V
Subcategory :
MOSFETs
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Supplier Device Package :
8-HSON (5x5.4)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A (Tc)
Base Product Number :
NP30N04
Height :
1.45 mm
Brand :
Renesas Electronics
Power - Max :
1W (Ta), 59W (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
175°C
Product Type :
MOSFET
Width :
5 mm
Brand Name :
Renesas
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
8-PowerLDFN
RoHS :
Details
Renesas Electronics
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2400pF @ 25V
Packaging :
Reel
Product Category :
MOSFET
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
NP30N04QUK-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP30N04QUK-E1-AY
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAPACITOR CERM
    TVS DIODE 21VWM 3MPAK
    TVS DIODE 3.5VWM 2SFP
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26