NP1100SCT3G
Mfr.Part #
NP1100SCT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 90V 100A DO214AA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - On State :
4V
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Capacitance :
154pF
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
100A
Current Rating :
2.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Hold (Ih) :
150mA
Pin Count :
2
Voltage - Off State :
90V
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Published :
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
C BEND
Terminal Position :
Dual
Hold Current :
250mA
Voltage - Breakover :
130V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Operating Temperature :
150°C