MVA16VE332MM17TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVA16VE332MM17TR
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
3300µF
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current :
1.45A
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Published :
Packaging :
Tray
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
MVA
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
171mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MVA16VE332MM17TR
MVA 3300μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.45A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD