MVA10VC151MF55TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVA10VC151MF55TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
MVA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
79mA
Capacitance :
150µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.315Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
79mA @ 120Hz
Published :
Datasheets
MVA10VC151MF55TP
MVA 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 79mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD