MVA100VC33RMJ10TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVA100VC33RMJ10TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.027Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Series :
MVA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
120mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Datasheets
MVA100VC33RMJ10TP
MVA 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 120mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD