MVA10VE472MM17TR
Mfr.Part #
MVA10VE472MM17TR
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
141mOhm @ 120Hz
Packaging :
Tray
Ripple Current :
1.6A
Capacitance :
4700µF
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Surface Mount Land Size :
0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Datasheets
MVA10VE472MM17TR
MVA 4700μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.6A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD