MSS40-248-B20
Mfr.Part #
MSS40-248-B20
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
B20
Description
DIODE SCHOTTKY-BEAMLEAD , B20
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Supplier Device Package :
B20
Brand :
MACOM
Product :
Schottky Diodes
Capacitance @ Vr, F :
0.15pF @ 0V, 1MHz
Package / Case :
MACOM
Current - Max :
50 mA
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Series :
Resistance @ If, F :
10Ohm @ 5mA, 1MHz
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Diode Type :
Schottky - 1 Pair Series Connection
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3V
Base Product Number :
MSS40
Package :
Tray
Datasheets
MSS40-248-B20
MACOM Technology Solutions MSS40-248-B20
Schottky - 1 Pair Series Connection 0.15pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C B20
MSS40-248-B20 Overview
RF diode operates at 50 mA volts, which is the maximal current RF diode can handle.Device specifications specify a maximum reverse voltage of 3V for this device.
MSS40-248-B20 Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS40-248-B20 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS40-248-B20 applications of RF diodes.
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD