MSS40-045-C15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS40-045-C15
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
COM SCHOTTKY-CHIP, C15
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Base Product Number :
MSS40
Number of Elements :
1
Number of Terminals :
5
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Current - Max :
50 mA
Resistance @ If, F :
7Ohm @ 5mA, 1MHz
Frequency Band :
MILLIMETER WAVE BAND
Capacitance @ Vr, F :
0.12pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package :
Chip
Technology :
Schottky
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Brand :
MACOM
Type of Schottky Barrier :
MEDIUM BARRIER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
Square
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Series :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3V
Power Dissipation-Max :
0.1 W
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Die
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Product Status :
Active
JESD-30 Code :
S-XUUC-N5
Diode Capacitance-Max :
0.12 pF
RoHS :
Details
Diode Type :
Schottky - Single
MACOM
Configuration :
Single
Package :
Tray
Terminal Position :
UPPER
Datasheets
MSS40-045-C15
MACOM Technology Solutions MSS40-045-C15
Schottky - Single 0.12pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C SILICON NOT SPECIFIED UPPER Die
MSS40-045-C15 Overview
The maximum current of this device is 50 mA.This device operates at a maximum reverse voltage of 3V in accordance with its applicable specifications.
MSS40-045-C15 Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS40-045-C15 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS40-045-C15 applications of RF diodes.
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD