MSS40-1200
Mfr.Part #
MSS40-1200
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
ISOTOP
Description
MODULE SCR BACK TO BACK ISOTOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
4
RMS Current (Irms) :
55A
Number of Terminations :
4
Terminal Position :
UPPER
Desc. of Quick-Connects :
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Circuit Type :
SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
55A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Structure :
1-Phase Controller - All SCRs
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
50μA
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Number of Pins :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Base Part Number :
MSS40
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Number of Elements :
2
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Desc. of Screw Terminals :
2G-2AK
Hold Current :
80mA
On-State Current-Max :
55000A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 420A
Trigger Device Type :
SCR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Configuration :
ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Current - Hold (Ih) (Max) :
80mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Chassis Mount
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
100 µs
Mount :
Chassis Mount, Screw
Package / Case :
ISOTOP
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V