MSS40-148-B10B
Mfr.Part #
MSS40-148-B10B
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
B10B
Description
SCHOTTKY DIODE,BEAMLEAD, B10B
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Resistance @ If, F :
7Ohm @ 5mA, 1MHz
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Product :
Schottky Diodes
Current - Max :
50 mA
Brand :
MACOM
MACOM
Capacitance @ Vr, F :
0.15pF @ 0V, 1MHz
Diode Type :
Schottky - Single
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Base Product Number :
MSS40
Supplier Device Package :
B10B
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package :
Tray
Package / Case :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3V
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Series :
Datasheets
MSS40-148-B10B
MACOM Technology Solutions MSS40-148-B10B
Schottky - Single 0.15pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C B10B
MSS40-148-B10B Overview
From 50 mA, this device will operate.This device operates at a maximum reverse voltage of 3V based on the applicable device specifications.
MSS40-148-B10B Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS40-148-B10B Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS40-148-B10B applications of RF diodes.
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
  • Sampling circuits
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD