MSS1246H-154KED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS1246H-154KED
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 150UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
DRUM CORE
DC Resistance (DCR) :
310mOhm Max
Q @ Freq :
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
Nonstandard
Series :
MSS1246H
Inductance :
150 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Features :
Size / Dimension :
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Package :
Strip
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Frequency - Self Resonant :
6.8MHz
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
880 mA
Height - Seated (Max) :
0.191" (4.85mm)
Product Status :
Active
Datasheets
MSS1246H-154KED
COILCRAFT MSS1246H-154KED
MSS1246H-154KED datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD