MSS1200RG
Mfr.Part #
MSS1200RG
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Product Category :
Mechanical Life :
15,000 Cycles
Length - Tail :
3.3mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
MSS
Contact Resistance :
20mOhm
Actuator Length :
4.00mm
Circuit :
SPDT
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Mount :
Through Hole
Actuator Type :
Standard
Additional Feature :
LOW PROFILE
Actuator Material :
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Number of Positions :
2
Power Rating :
400mW
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Force :
600gf
Termination :
PC Pin
Switch Function :
On-On
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Termination Style :
PC Pin
Flammability Rating :
UL94 V-0
ELV :
Compliant
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Current(DC)-Max :
0.3A
Operating Temperature :
-20°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Switch Travel :
2.00mm
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Electrical Life :
15,000 Cycles
Datasheets
MSS1200RG
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSS1200RG
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD