MSS1200G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS1200G
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Product Category :
Voltage - Rated AC :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Actuator Type :
Standard
Switch Function :
On-On
Lead Free :
Lead Free
Electrical Life :
15,000 Cycles
Length - Tail :
3.3mm
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
20V
Mechanical Life :
15,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Packaging :
Bulk
Operating Force :
600gf
ELV :
Compliant
Actuator Material :
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Orientation :
Vertical
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
MSS
Power Rating :
400mW
Published :
Termination :
PC Pin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Throw Configuration :
SPDT
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Switch Travel :
2.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Circuit :
SPDT
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Contact Finish :
Gold
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Positions :
2
Actuator Length :
5.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-20°C
Datasheets
MSS1200G
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSS1200G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD