MSS1200R
Mfr.Part #
MSS1200R
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V
Manufacturer :
Product Category :
Mechanical Life :
15,000 Cycles
Operating Temperature :
-20°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
20V
Additional Feature :
LOW PROFILE
Operating Force :
600gf
Current Rating (Amps) :
300mA AC
Number of Positions :
2
Switch Function :
On-On
Contact Resistance :
20mOhm
Length - Tail :
3.3mm
Actuator Length :
4.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
0.3A
Circuit :
SPDT
Termination :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MSS
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Actuator Material :
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pbfree Code :
yes
ELV :
Non-Compliant
Contact Timing :
Shorting (MBB)
HTS Code :
Electrical Life :
15,000 Cycles
Contact Finish :
Silver
Switch Travel :
2.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mount :
Through Hole
Actuator Type :
Standard
Contact Current Rating :
300mA
Published :
Termination Style :
PC Pin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
MSS1200R
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSS1200R
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD