MSS1246H-105KED
Mfr.Part #
MSS1246H-105KED
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 1000UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
MSS1246H
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
Nonstandard
Type :
DRUM CORE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
600mA
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
2.3MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Inductance :
1 mH
Features :
Current Rating (Amps) :
350 mA
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm Max
Size / Dimension :
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Supplier Device Package :
Package :
Strip
Height - Seated (Max) :
0.191" (4.85mm)
Q @ Freq :
Datasheets
MSS1246H-105KED
COILCRAFT MSS1246H-105KED
MSS1246H-105KED datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD