MSR2N5154U3
Mfr.Part #
MSR2N5154U3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
3-SMD, No Lead
Description
RH POWER BJT
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Frequency - Transition :
Supplier Device Package :
U3 (SMD-0.5)
Series :
Transistor Type :
NPN
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Package / Case :
3-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max :
1 W
Package :
Retail Package
Datasheets
MSR2N5154U3
NPN -65°C ~ 200°C (TJ) 50µA 3-SMD, No Lead Surface Mount
MSR2N5154U3 Overview
As dc = Ic/Ib, DC current gain is the ratio of base current to collector current, and DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V.When VCE saturation is 1.5V @ 500mA, 5A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).Supplier package U3 (SMD-0.5) contains the product.The device has a 80 V maximal voltage - Collector Emitter Breakdown.
MSR2N5154U3 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A