MOVS2825V060
Mfr.Part #
MOVS2825V060
Description
VARISTOR SMD 2825 60V
Product Category :
Peak Surge Current :
1200 A
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Surge :
400 A
Maximum DC Volts :
85 V
Energy :
Maximum AC Volts :
60 V
Number of Circuits :
1
Subcategory :
Varistors
Length :
10 mm
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
MOV
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Series :
MOVS
Varistor Voltage (Typ) :
100 V
Height :
4.2 mm
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Width :
8.2 mm