MOVS2825V017
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MOVS2825V017
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
VARISTOR SMD 2825 17V
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Number of Circuits :
1
Series :
MOVS
Termination Style :
SMD/SMT
Varistor Voltage (Typ) :
27 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Length :
10 mm
Varistor Voltage (Min) :
24.3 V
Peak Surge Current :
1.2 kA
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Varistor Voltage (Max) :
29.7 V
Height :
4.2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current - Surge :
150 A
Energy :
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Subcategory :
Varistors
Maximum DC Volts :
22 V
Product :
MOV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Width :
8.2 mm