MOVS2825V035
Mfr.Part #
MOVS2825V035
Description
VARISTOR SMD 2825 35V
2-SMD, No Lead
Diameter :
Features :
Varistor Voltage (Typ) :
56 V
Capacitance :
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Length :
10 mm
Product :
MOV
Series :
MOVS
Clamping Voltage :
123 V
Number of Circuits :
1
Subcategory :
Varistors
Width :
8.2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Surge Energy Rating :
Maximum AC Volts :
35 V
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Energy :
Mounting Style :
SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage :
61.6 V
Maximum DC Volts :
45 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Peak Surge Current :
1.2 kA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Surge :
150 A
Height :
4.2 mm