MOVS2825V025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MOVS2825V025
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
VARISTOR SMD 2825 25V
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Peak Surge Current :
1.2 kA
Width :
8.2 mm
Product :
MOV
Energy :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Typ) :
39 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Height :
4.2 mm
Current - Surge :
150 A
Maximum DC Volts :
31 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Min) :
35.1 V
Series :
MOVS
Maximum AC Volts :
25 V
Varistor Voltage (Max) :
42.9 V
Subcategory :
Varistors
Length :
10 mm