MKL15Z32VLH4
Mfr.Part #
MKL15Z32VLH4
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Stock
106
In Stock :
106
4K x 8
Has ADC :
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Current-Max :
7.8mA
Number of I/O :
54
Data Converter :
A/D 16x16b; D/A 1x12b
32KB 32K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Height Seated (Max) :
1.6mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
DMA Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
64-LQFP
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
MKL15Z32
Oscillator Type :
Internal
Speed :
48MHz
PWM Channels :
Number of Terminations :
64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ROM (words) :
32768
Clock Frequency :
32MHz
Supply Voltage :
3.3V
Width :
10mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Length :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
16-BIT ADC AND 12-BIT DAC AVAILABLE
Published :
2012
CPU Family :
CORTEX-M0
32
Datasheets
MKL15Z32VLH4
NXP Semiconductors MKL15Z32VLH4
Microcontrollers NXP Semiconductors MKL15Z32VLH4 Overview
MKL15Z32VLH4 Features
This MCU features include a 32-bit ARM Cortex-M0+ processor, which provides a perfect balance between power and performance with an operating speed of up to 48MHz. With 32KB of flash memory and 4KB of RAM, it supports advanced control algorithms and is capable of managing multiple tasks efficiently. Additional features such as multiple communication interfaces including I2C, SPI, and UART, and an array of analog and digital peripherals, make it a versatile choice for integrating into complex electronics systems.