MKL15Z32VFT4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL15Z32VFT4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48QFN
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Data Converter :
A/D 15x16b; D/A 1x12b
DMA Channels :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
NO LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
48
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
CPU Family :
CORTEX-M0
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
1mm
Has ADC :
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
Length :
7mm
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
ROM (words) :
Series :
Kinetis KL1
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O :
40
RAM Size :
4K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, TSI, UART/USART
Bit Size :
32
Core Size :
32-Bit
Width :
7mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
HTS Code :
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
DAC Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Part Number :
MKL15Z32
Qualification Status :
Not Qualified
Clock Frequency :
32MHz
Additional Feature :
16-BIT ADC AND 12-BIT DAC AVAILABLE
Supply Current-Max :
7.8mA
Speed :
48MHz