MKL15Z32VFT4
Mfr.Part #
MKL15Z32VFT4
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48QFN
Surface Mount
Has ADC :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Form :
NO LEAD
Width :
7mm
Base Part Number :
MKL15Z32
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Number of I/O :
40
Height Seated (Max) :
1mm
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Speed :
48MHz
Number of Terminations :
48
Length :
7mm
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Data Converter :
A/D 15x16b; D/A 1x12b
DMA Channels :
CPU Family :
CORTEX-M0
260
Additional Feature :
16-BIT ADC AND 12-BIT DAC AVAILABLE
ROM (words) :
HTS Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Clock Frequency :
32MHz
Supply Current-Max :
7.8mA
Terminal Pitch :
0.5mm