MBR30100CTU
Mfr.Part #
MBR30100CTU
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE SCHOTTKY 100V TO220AB
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Supplier Device Package :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
TO-220-3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820mV @ 15A
Packaging :
Tube
Datasheets
MBR30100CTU
SMC Diode Solutions MBR30100CTU
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Through Hole