MBR30020CTL
Mfr.Part #
MBR30020CTL
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 150A 2 TOWER
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20V
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Package / Case :
Twin Tower
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 20V
Supplier Device Package :
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580mV @ 150A
Average Rectified Current :
150A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
MBR30020CTL
GeneSiC Semiconductor MBR30020CTL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 20V-DC Twin Tower Chassis Mount
MBR30020CTL Overview
MBR30020CTL Features
MBR30020CTL Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR30020CTL applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23