MBR30020CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR30020CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 20V 150A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Application :
Power
Package / Case :
Twin Tower
Pbfree Code :
yes
Average Rectified Current :
300A
Peak Reverse Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8mA @ 20V
Mount :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 150A
HTS Code :
Forward Current :
300A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Terminal Position :
UPPER
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
20V
Current - Average Rectified (Io) :
300A DC
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
2.5kA
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
MBR30020CT
GeneSiC Semiconductor MBR30020CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 300A 20V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR30020CT Overview
This device can support a maximum output voltage of 150A.We should be monitoring the surge current and keeping it below 2.5kA.A forward voltage of 300A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 1A.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 1μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
MBR30020CT Features
a maximum output voltage of 150A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR30020CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR30020CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23