MBR2X120A200
Mfr.Part #
MBR2X120A200
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 120A SOT227
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Configuration :
2 Independent
Average Rectified Current :
120A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Mount :
Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 200V
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 120A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Datasheets
MBR2X120A200
GeneSiC Semiconductor MBR2X120A200
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 120A 200V-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
MBR2X120A200 Overview
MBR2X120A200 Features
MBR2X120A200 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR2X120A200 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23