MBR2X060A060
Mfr.Part #
MBR2X060A060
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 60A SOT227
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 60V
Diode Configuration :
2 Independent
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 60A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Average Rectified Current :
60A
Datasheets
MBR2X060A060
GeneSiC Semiconductor MBR2X060A060
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 60A 60V-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
MBR2X060A060 Overview
MBR2X060A060 Features
MBR2X060A060 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR2X060A060 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23