MBR2H200SFT3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR2H200SFT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2A SOD123FL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mount :
Surface Mount
Height :
980μm
Application :
GENERAL PURPOSE
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
2A
Number of Elements :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940mV @ 2A
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Peak Reverse Current :
200μA
Forward Current :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Phases :
1
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
SOD-123F
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Max Operating Temperature :
150°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Flat
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 200V
Reverse Voltage :
200V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Average Rectified Current :
2A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MBR2H200SFT3G
onsemi MBR2H200SFT3G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 940mV @ 2A -55°C~150°C 200μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
MBR2H200SFT3G Overview
There is no reason to reverse the voltage at 200V.Devices like this have an average rectified current of 2A volts.There is no limit to the forward current value.Output current maximum is 2A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 200μA.
MBR2H200SFT3G Features
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value
the peak reverse is 200μA
MBR2H200SFT3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
MBR2H200SFT3G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB