MBR20200PT-BP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR20200PT-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 200V, TO-247
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Supplier Device Package :
TO-247-3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Product Status :
Active
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Series :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology :
Si
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Product :
Schottky Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Packaging :
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Base Product Number :
MBR20200
Vf - Forward Voltage :
900 mV
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Package :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 A
Diode Type :
Schottky
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Brand :
RoHS :
Details
Datasheets
MBR20200PT-BP
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 175°C TO-247-3 Through Hole
MBR20200PT-BP Overview
MBR20200PT-BP Features
MBR20200PT-BP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
MBR20200PT-BP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23