M83513/31-C02CW
Mfr.Part #
M83513/31-C02CW
Description
MICRO D CONNECTOR
Stock
18
In Stock :
18
D-Sub Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Phosphor Bronze
PCB Contact Row Spacing :
1.91 mm
DIN Conformance :
No
Straight
Number Of PCB Rows :
4
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Pattern :
STAGGERED
Terminal Length :
0.14 inch
Empty Shell :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Termination Type :
Not Insulated
Mounting Type :
BOARD
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
HTS Code :
Termination Style :
Through Hole
Contact Arrangement :
S21P0
JESD-609 Code :
e0
Insertion Force-Max :
2.78 N
Pitch :
2.54 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Style :
Panel
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
RND PIN-SKT
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
Reliability :
MIL-C-83513
Reference Standard :
MIL
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
Withdrawl Force-Min :
0.139 N
RoHS :
N
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
21 Position
Total Number of Contacts :
21
Brand :
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Rated Current (Signal) :
3 A
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Board Mounting Option :
HOLE.096
Contact Resistance :
8 mΩ
Shell Size :
C
Tradename :
MIL-DTL-83513
Body Depth :
0.355 inch
Durability :
500 Cycles
Current Rating :
3 A
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Terminal Pitch :
2.54 mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating Thickness :
50u inch
Number of Rows :
2 Row
Reach Compliance Code :
not_compliant
Product :
Connectors
Mixed Contacts :
Mounting Option 1 :
#2-56
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83513, THREADED INSERTS
Body Breadth :
0.31 inch
Datasheets
M83513/31-C02CW
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair M83513/31-C02CW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:BOARD, M83513/31-C02CW pinout, M83513/31-C02CW datasheet PDF, M83513/31-C02CW amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair M83513/31-C02CW ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP