M83513/25-A02NP
Mfr.Part #
M83513/25-A02NP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
MICRO-D RECEPTACLE 9POS PCB, ELE
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Less Contact :
No
Straight
Maximum Current Rating (A) :
3
Shell Size :
A
Number of Rows :
2
Product :
Connectors
Number of Terminals :
9
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Number of Contacts :
9
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Pin Count :
Termination Method :
Solder
Gender :
RCP
Glenair
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Type :
Micro D-Subminiature
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Contact Resistance (mOhm) :
8
Product Length :
34.31 mm
Current Rating :
3 A
Pitch :
2.5400 mm
Not Insulated
Contact Gender :
SKT
Mount :
Through Hole
RoHS :
Details
Product Depth (mm) :
7.87
Mating Cycle (Cycles) :
500
Tradename :
MIL-DTL-83513
Base/Housing Material :
LCP (Liquid Crystal Polymer)/PPS (Polyphenylene Sulfide)
Body Orientation :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55 to 125 °C
Product Height (mm) :
13.41
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Mounting :
Package :
Bulk
Terminal Pitch (mm) :
1.27
Shell Plating :
Electroless Nickel
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Number of Positions :
9 Position
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Ports :
1
Product Length (mm) :
Datasheets
M83513/25-A02NP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon M83513/25-A02NP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Micro D-Subminiature, Operating Temperature:-55 to 125 °C, M83513/25-A02NP pinout, M83513/25-A02NP datasheet PDF, M83513/25-A02NP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon M83513/25-A02NP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ITT Cannon M83513/25-A02NP
M83513 Series 9 Position-Position RCP Phosphor Bronze
M83513/25-A02NP Overview
M83513/25-A02NP Features
9 pin count