M83513/25-A02CP
Mfr.Part #
M83513/25-A02CP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
MICRO-D RECEPTACLE 9POS PCB, CAD
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
ITT Cannon
Number of Rows :
2 Row
Termination Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Mounting :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Style :
PCB Mount
Gender :
Receptacle
Shell Size :
A
Insulation :
Not Insulated
Number of Positions :
9 Position
RoHS :
N
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Package :
Bulk
Brand :
Glenair
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Base/Housing Material :
Connectors
Body Orientation :
Straight
Current Rating :
3 A
Pitch :
2.5400 mm
Termination Method :
Solder
Glenair
Product Length :
35.31 mm
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Datasheets
M83513/25-A02CP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon M83513/25-A02CP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55 to 150 °C, M83513/25-A02CP pinout, M83513/25-A02CP datasheet PDF, M83513/25-A02CP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon M83513/25-A02CP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.