M83513/03-G13C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83513/03-G13C
Manufacturer
Glenair
Description
MICRO D CONNECTOR
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
M83513
HTS Code :
Withdrawl Force-Min :
0.139 N
Current Rating :
3 A
Plating Thickness :
50u inch
Shell Plating :
Cadmium
Package :
Bulk
Contact Resistance :
8 mΩ
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size :
G
Shell Material :
Aluminum
Product :
Connectors
Filter Feature :
No
RoHS :
Details
Total Number of Contacts :
51
Number of Rows :
3 Row
Insulation Material :
TEFLON
Product Status :
Active
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83513
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
26 AWG
Mounting Type :
CABLE
Number of Positions :
51 Position
Shell Finish :
Cadmium
Insulation :
Insulated
Body Depth :
0.223 inch
Contact Style :
RND PIN-SKT
Mixed Contacts :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mounting Angle :
Straight
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Qualification :
EREL
Tradename :
MIL-DTL-83513
Termination Type :
Crimp
Durability :
500 Cycles
Body Breadth :
0.351 inch
Rated Current (Signal) :
3 A
Reference Standard :
MIL
Termination Style :
Crimp
Insertion Force-Max :
2.78 N
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Panel
Contact Gender :
Male
Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Option 1 :
HOLE .094
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Arrangement :
S51P0
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Datasheets
M83513/03-G13C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair M83513/03-G13C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:CABLE, M83513/03-G13C pinout, M83513/03-G13C datasheet PDF, M83513/03-G13C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair M83513/03-G13C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP