LQS2W820MELZ25
Mfr.Part #
LQS2W820MELZ25
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
82µF
Leakage Current :
570μA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Length :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Tolerance :
±20%
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
915.2mA @ 50kHz
Diameter :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
640mA
Datasheets
LQS2W820MELZ25
Nichicon LQS2W820MELZ25
LQS 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In