LQS2G101MELZ25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQS2G101MELZ25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.15
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Length :
25mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
680mA
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
972.4mA @ 50kHz
Pbfree Code :
yes
Series :
LQS
Published :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
600μA
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
LQS2G101MELZ25
Nichicon LQS2G101MELZ25
LQS 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 680mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In