LQS2G271MELC25
Mfr.Part #
LQS2G271MELC25
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Stock
1
In Stock :
1
Published :
2015
Length :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.22A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
270μF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Terminal Pitch :
10mm
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.573A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Leakage Current :
980μA
Ripple Current :
1.1A
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LQS2G271MELC25
Nichicon LQS2G271MELC25
LQS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In